Stand
Defensie in cijfers
Volgens een raming van de NAVO haalt Nederland in 2025 de norm van 2% van de economie. Voor 2035 is 3,5% afgesproken.
Waar dit vandaan komt
Elk getal staat er met de datum waarop het gold en de pagina waar het staat. Niets is opgeteld, omgerekend of geschat, behalve wat als berekend gemarkeerd staat.
In het kort
- Mensen bij Defensie
- 86.040stand 1 sep 2026Per krijgsmachtdeel
- Deel van de economie
- ongeveer 2,49%2025, raming van de NAVODe NAVO-norm
- Uitgaven
- ongeveer € 26.100 miljoen2025, telling van de NAVOPer jaar
Defensie en krijgsmachtdelen
- Militairen
- Burgerpersoneel
- Reservisten
- Defensie86.040 totaal; waarvan militairen 46.936, burgerpersoneel 29.245, reservisten 9.859.
- Landmacht27.836 totaal; waarvan militairen 18.904, burgerpersoneel 4.156, reservisten 4.776.
- Marine13.237 totaal; waarvan militairen 7.574, burgerpersoneel 3.393, reservisten 2.270.
- DOSCO11.812 totaal; waarvan militairen 2.573, burgerpersoneel 8.676, reservisten 563.
- Luchtmacht10.826 totaal; waarvan militairen 7.872, burgerpersoneel 1.637, reservisten 1.317.
- Marechaussee9.813 totaal; waarvan militairen 7.939, burgerpersoneel 1.137, reservisten 737.
Bron: Aantallen personeel — Defensie (opent in nieuw venster)
Door de jaren
Bron: NAVO, Defence Expenditure of NATO Countries (2014-2025) (opent in nieuw venster)
Elke stip is een gepubliceerd cijfer; een open stip is een benadering. Waar meer dan vijf jaar niets is gepubliceerd, loopt de lijn niet door.
De NAVO telt anders dan Defensie zelf: het gemiddelde aantal militairen per jaar, in duizendtallen. Dit is dus een andere telling dan de 46.936 militairen van 1 sep 2026 hierboven.
Uitleg bij deze lijnen
NAVO-telling. Het gemiddelde aantal militairen per jaar volgens de NAVO, in duizendtallen en inclusief dienstplichtigen (tot de opschorting in 1996). Daarom een eigen lijn, naast de beroepsmilitairen die Defensie zelf telt.
Wat telt mee
Militairen zijn hier beroepsmilitairen; reservisten staan apart. Totalen komen rechtstreeks uit de bron. Niet elk Defensieonderdeel is al opgenomen.
Alle cijfers als tabel, met bron
peildatum 1 sep 2026
Defensie, personeel totaal: 86.040
Waar dat staat
Bij Defensie werken 86.040 beroepsmilitairen, burgers en reservisten (stand per 1 september 2026).
peildatum 1 sep 2026
Defensie, militairen: 46.936
Waar dat staat
Totaal Defensie beroepsmilitairen: 46.936 (mannen: 40.722, vrouwen: 6.214) burgers: 29.245 (mannen: 19.672, vrouwen: 9.573) reservisten: 9.859 (mannen: 8.153, vrouwen: 1.706)
peildatum 1 sep 2026
Defensie, burgerpersoneel: 29.245
Waar dat staat
Totaal Defensie beroepsmilitairen: 46.936 (mannen: 40.722, vrouwen: 6.214) burgers: 29.245 (mannen: 19.672, vrouwen: 9.573) reservisten: 9.859 (mannen: 8.153, vrouwen: 1.706)
peildatum 1 sep 2026
Defensie, reservisten: 9.859
Waar dat staat
Totaal Defensie beroepsmilitairen: 46.936 (mannen: 40.722, vrouwen: 6.214) burgers: 29.245 (mannen: 19.672, vrouwen: 9.573) reservisten: 9.859 (mannen: 8.153, vrouwen: 1.706)
over 2025
Defensie, militairen (NAVO-telling): ongeveer 42.500
Waar dat staat
Table 7: Military personnel … 2014 2015 2016 2017 2018 2019 2020 2021 2022 2023 2024e 2025e … Netherlands 41.2 40.6 40.0 39.5 39.3 39.7 40.4 40.9 40.6 41.1 41.9 42.5
Toon de 8 eerdere cijfers
over 2024
Militairen (NAVO-telling): ongeveer 41.900
Waar dat staat
Table 7: Military personnel … 2014 2015 2016 2017 2018 2019 2020 2021 2022 2023 2024e 2025e … Netherlands 41.2 40.6 40.0 39.5 39.3 39.7 40.4 40.9 40.6 41.1 41.9 42.5
over 2023
Militairen (NAVO-telling): ongeveer 41.100
Waar dat staat
Table 7: Military personnel … 2014 2015 2016 2017 2018 2019 2020 2021 2022 2023 2024e 2025e … Netherlands 41.2 40.6 40.0 39.5 39.3 39.7 40.4 40.9 40.6 41.1 41.9 42.5
over 2022
Militairen (NAVO-telling): ongeveer 40.600
Waar dat staat
Table 7: Military personnel … 2014 2015 2016 2017 2018 2019 2020 2021 2022 2023 2024e 2025e … Netherlands 41.2 40.6 40.0 39.5 39.3 39.7 40.4 40.9 40.6 41.1 41.9 42.5
over 2021
Militairen (NAVO-telling): ongeveer 40.900
Waar dat staat
Table 7: Military personnel … 2014 2015 2016 2017 2018 2019 2020 2021 2022 2023 2024e 2025e … Netherlands 41.2 40.6 40.0 39.5 39.3 39.7 40.4 40.9 40.6 41.1 41.9 42.5
over 2020
Militairen (NAVO-telling): ongeveer 40.400
Waar dat staat
Table 7: Military personnel … 2014 2015 2016 2017 2018 2019 2020 2021 2022 2023 2024e 2025e … Netherlands 41.2 40.6 40.0 39.5 39.3 39.7 40.4 40.9 40.6 41.1 41.9 42.5
over 2019
Militairen (NAVO-telling): ongeveer 39.700
Waar dat staat
Table 7: Military personnel … 2014 2015 2016 2017 2018 2019 2020 2021 2022 2023 2024e 2025e … Netherlands 41.2 40.6 40.0 39.5 39.3 39.7 40.4 40.9 40.6 41.1 41.9 42.5
over 2018
Militairen (NAVO-telling): ongeveer 39.300
Waar dat staat
Table 7: Military personnel … 2014 2015 2016 2017 2018 2019 2020 2021 2022 2023 2024e 2025e … Netherlands 41.2 40.6 40.0 39.5 39.3 39.7 40.4 40.9 40.6 41.1 41.9 42.5
over 2017
Militairen (NAVO-telling): ongeveer 39.500
Waar dat staat
Table 7: Military personnel … 2014 2015 2016 2017 2018 2019 2020 2021 2022 2023 2024e 2025e … Netherlands 41.2 40.6 40.0 39.5 39.3 39.7 40.4 40.9 40.6 41.1 41.9 42.5
peildatum 1 sep 2026
Landmacht, personeel totaal: 27.836
Waar dat staat
Koninklijke Landmacht: 27.836 mannen: 24.429, vrouwen: 3.407 beroepsmilitairen: 18.904 burgers: 4.156 reservisten: 4.776
peildatum 1 sep 2026
Landmacht, militairen: 18.904
Waar dat staat
Koninklijke Landmacht: 27.836 mannen: 24.429, vrouwen: 3.407 beroepsmilitairen: 18.904 burgers: 4.156 reservisten: 4.776
peildatum 1 sep 2026
Landmacht, burgerpersoneel: 4.156
Waar dat staat
Koninklijke Landmacht: 27.836 mannen: 24.429, vrouwen: 3.407 beroepsmilitairen: 18.904 burgers: 4.156 reservisten: 4.776
peildatum 1 sep 2026
Landmacht, reservisten: 4.776
Waar dat staat
Koninklijke Landmacht: 27.836 mannen: 24.429, vrouwen: 3.407 beroepsmilitairen: 18.904 burgers: 4.156 reservisten: 4.776
peildatum 1 sep 2026
Luchtmacht, personeel totaal: 10.826
Waar dat staat
Koninklijke Luchtmacht: 10.826 mannen: 8.892, vrouwen: 1.934 beroepsmilitairen: 7.872 burgers: 1.637 reservisten: 1.317
peildatum 1 sep 2026
Luchtmacht, militairen: 7.872
Waar dat staat
Koninklijke Luchtmacht: 10.826 mannen: 8.892, vrouwen: 1.934 beroepsmilitairen: 7.872 burgers: 1.637 reservisten: 1.317
peildatum 1 sep 2026
Luchtmacht, burgerpersoneel: 1.637
Waar dat staat
Koninklijke Luchtmacht: 10.826 mannen: 8.892, vrouwen: 1.934 beroepsmilitairen: 7.872 burgers: 1.637 reservisten: 1.317
peildatum 1 sep 2026
Luchtmacht, reservisten: 1.317
Waar dat staat
Koninklijke Luchtmacht: 10.826 mannen: 8.892, vrouwen: 1.934 beroepsmilitairen: 7.872 burgers: 1.637 reservisten: 1.317
peildatum 1 sep 2026
Marine, personeel totaal: 13.237
Waar dat staat
Koninklijke Marine: 13.237 mannen: 10.986, vrouwen: 2.251 beroepsmilitairen: 7.574 burgers: 3.393 reservisten: 2.270
peildatum 1 sep 2026
Marine, militairen: 7.574
Waar dat staat
Koninklijke Marine: 13.237 mannen: 10.986, vrouwen: 2.251 beroepsmilitairen: 7.574 burgers: 3.393 reservisten: 2.270
peildatum 1 sep 2026
Marine, burgerpersoneel: 3.393
Waar dat staat
Koninklijke Marine: 13.237 mannen: 10.986, vrouwen: 2.251 beroepsmilitairen: 7.574 burgers: 3.393 reservisten: 2.270
peildatum 1 sep 2026
Marine, reservisten: 2.270
Waar dat staat
Koninklijke Marine: 13.237 mannen: 10.986, vrouwen: 2.251 beroepsmilitairen: 7.574 burgers: 3.393 reservisten: 2.270
peildatum 1 sep 2026
Marechaussee, personeel totaal: 9.813
Waar dat staat
Koninklijke Marechaussee: 9.813 mannen: 7.611, vrouwen: 2.202 beroepsmilitairen: 7.939 burgers: 1.137 reservisten: 737
peildatum 1 sep 2026
Marechaussee, militairen: 7.939
Waar dat staat
Koninklijke Marechaussee: 9.813 mannen: 7.611, vrouwen: 2.202 beroepsmilitairen: 7.939 burgers: 1.137 reservisten: 737
peildatum 1 sep 2026
Marechaussee, burgerpersoneel: 1.137
Waar dat staat
Koninklijke Marechaussee: 9.813 mannen: 7.611, vrouwen: 2.202 beroepsmilitairen: 7.939 burgers: 1.137 reservisten: 737
peildatum 1 sep 2026
Marechaussee, reservisten: 737
Waar dat staat
Koninklijke Marechaussee: 9.813 mannen: 7.611, vrouwen: 2.202 beroepsmilitairen: 7.939 burgers: 1.137 reservisten: 737
peildatum 1 sep 2026
DOSCO, personeel totaal: 11.812
Waar dat staat
Defensie Ondersteuningscommando: 11.812 mannen: 7.518, vrouwen: 4.294 beroepsmilitairen: 2.573 burgers: 8.676 reservisten: 563
peildatum 1 sep 2026
DOSCO, militairen: 2.573
Waar dat staat
Defensie Ondersteuningscommando: 11.812 mannen: 7.518, vrouwen: 4.294 beroepsmilitairen: 2.573 burgers: 8.676 reservisten: 563
peildatum 1 sep 2026
DOSCO, burgerpersoneel: 8.676
Waar dat staat
Defensie Ondersteuningscommando: 11.812 mannen: 7.518, vrouwen: 4.294 beroepsmilitairen: 2.573 burgers: 8.676 reservisten: 563
peildatum 1 sep 2026
DOSCO, reservisten: 563
Waar dat staat
Defensie Ondersteuningscommando: 11.812 mannen: 7.518, vrouwen: 4.294 beroepsmilitairen: 2.573 burgers: 8.676 reservisten: 563
2025
De NAVO-norm
Hoeveel van de economie (het bbp) naar defensie gaat, en hoe ver dat van de afspraken zit.
- Norm van 2%
- gehaald
- Afstand tot 3,5%
- nog 1,01 procentpuntafgesproken voor 2035
berekend De afstand is de norm min het NAVO-cijfer, berekend door Heimdall, niet gepubliceerd.
- 2017: 1,12%
- 2018: 1,19%
- 2019: 1,29%
- 2020: 1,37%
- 2021: 1,32%
- 2022: 1,39%
- 2023: 1,6%
- 2024: ongeveer 2%
- 2025: ongeveer 2,49%
Stippellijnen: 2%-norm (NAVO 2014, wet 2025), 3,5%-norm (NAVO 2025), elk vanaf het jaar van de afspraak.
Bron: NAVO, Defence Expenditure of NATO Countries (2014-2025) (opent in nieuw venster)
28 mei 2026
Het 1,5%-deel staat apart. Voor bredere veiligheid heeft het kabinet zelf een eerste telling gemaakt, op de Nederlandse manier: 1,4% van het bbp. Dat is anders geteld dan de ongeveer 2,49% van de NAVO en dus niet daarbij op te tellen; de NAVO berekent haar eigen cijfer nog. Waarom de cijfers verschillen.
De normen zelf
Vastgesteld 25 jun 2025
NAVO-norm Den Haag: tot 1,5% voor weerbaarheidNAVO
Waar dat staat (Engels)
And Allies will account for up to 1.5% of GDP annually to inter alia protect our critical infrastructure, defend our networks, ensure our civil preparedness and resilience, unleash innovation, and strengthen our defence industrial base.
Vastgesteld 5 sep 2014
NAVO-richtlijn 2% (Wales, 2014)NAVO
Waar dat staat (Engels)
Allies whose current proportion of GDP spent on defence is below this level will: halt any decline in defence expenditure; aim to increase defence expenditure in real terms as GDP grows; aim to move towards the 2% guideline within a decade with a view to meeting their NATO Capability Targets and filling NATO's capability shortfalls.
Vastgesteld 30 aug 2025
Wet financiële defensieverplichtingen: ten minste 2%Nederlandse wet
Waar dat staat
Met ingang van het begrotingsjaar volgend op het jaar van inwerkingtreding van dit artikel bedragen de defensie-uitgaven, overeenkomstig afspraken gemaakt binnen de Noord-Atlantische Verdragsorganisatie (NAVO), het equivalent van ten minste twee procent van het bruto binnenlands product van het land Nederland. … met uitzondering van artikel 1 dat in werking treedt op 1 januari van het jaar na de datum van uitgifte van het Staatsblad waarin deze wet wordt geplaatst. … Uitgegeven de derde oktober 2025
Vastgesteld 25 jun 2025
NAVO-norm Den Haag: 3,5% voor defensie zelfNAVO
Waar dat staat (Engels)
Allies will allocate at least 3.5% of GDP annually based on the agreed definition of NATO defence expenditure by 2035 to resource core defence requirements, and to meet the NATO Capability Targets.
Vastgesteld 25 jun 2025
NAVO-norm Den Haag: 5% in totaalNAVO
Waar dat staat (Engels)
Allies commit to invest 5% of GDP annually on core defence requirements as well as defence-and security-related spending by 2035 to ensure our individual and collective obligations, in accordance with Article 3 of the Washington Treaty.
De 2% en de 3,5% tellen volgens de NAVO-definitie van defensie-uitgaven, dezelfde als het cijfer hierboven. Voor de 1,5% (bescherming van infrastructuur, netwerken, weerbaarheid, innovatie, defensie-industrie) en dus voor de 5% in totaal publiceert de NAVO nog geen cijfer per land. Daarom staat daar geen afstand bij.
Alle percentages als tabel, met bron
Toon de 8 eerdere cijfers
over 2024
ongeveer 2%
Waar dat staat
Table 3: Defence expenditure as a share of GDP and annual real change … Share of real GDP (%) … 2014 2015 2016 2017 2018 2019 2020 2021 2022 2023 2024e 2025e … Netherlands 1.12 1.10 1.13 1.12 1.19 1.29 1.37 1.32 1.39 1.60 2.00 2.49
over 2023
1,6%
Waar dat staat
Table 3: Defence expenditure as a share of GDP and annual real change … Share of real GDP (%) … 2014 2015 2016 2017 2018 2019 2020 2021 2022 2023 2024e 2025e … Netherlands 1.12 1.10 1.13 1.12 1.19 1.29 1.37 1.32 1.39 1.60 2.00 2.49
over 2022
1,39%
Waar dat staat
Table 3: Defence expenditure as a share of GDP and annual real change … Share of real GDP (%) … 2014 2015 2016 2017 2018 2019 2020 2021 2022 2023 2024e 2025e … Netherlands 1.12 1.10 1.13 1.12 1.19 1.29 1.37 1.32 1.39 1.60 2.00 2.49
over 2021
1,32%
Waar dat staat
Table 3: Defence expenditure as a share of GDP and annual real change … Share of real GDP (%) … 2014 2015 2016 2017 2018 2019 2020 2021 2022 2023 2024e 2025e … Netherlands 1.12 1.10 1.13 1.12 1.19 1.29 1.37 1.32 1.39 1.60 2.00 2.49
over 2020
1,37%
Waar dat staat
Table 3: Defence expenditure as a share of GDP and annual real change … Share of real GDP (%) … 2014 2015 2016 2017 2018 2019 2020 2021 2022 2023 2024e 2025e … Netherlands 1.12 1.10 1.13 1.12 1.19 1.29 1.37 1.32 1.39 1.60 2.00 2.49
over 2019
1,29%
Waar dat staat
Table 3: Defence expenditure as a share of GDP and annual real change … Share of real GDP (%) … 2014 2015 2016 2017 2018 2019 2020 2021 2022 2023 2024e 2025e … Netherlands 1.12 1.10 1.13 1.12 1.19 1.29 1.37 1.32 1.39 1.60 2.00 2.49
over 2018
1,19%
Waar dat staat
Table 3: Defence expenditure as a share of GDP and annual real change … Share of real GDP (%) … 2014 2015 2016 2017 2018 2019 2020 2021 2022 2023 2024e 2025e … Netherlands 1.12 1.10 1.13 1.12 1.19 1.29 1.37 1.32 1.39 1.60 2.00 2.49
over 2017
1,12%
Waar dat staat
Table 3: Defence expenditure as a share of GDP and annual real change … Share of real GDP (%) … 2014 2015 2016 2017 2018 2019 2020 2021 2022 2023 2024e 2025e … Netherlands 1.12 1.10 1.13 1.12 1.19 1.29 1.37 1.32 1.39 1.60 2.00 2.49
gepubliceerd 28 mei 2026
Defensie, bredere veiligheidsuitgaven als deel van het bbp (Nederlandse berekenwijze): 1,4%
Waar dat staat
Deze inventarisatie telt op tot € 17,45 miljard en een percentage van 1,4 conform de Nederlandse berekenwijze.
Geld
Begrotingen en uitgaven zoals de Rijksbegroting en de NAVO ze publiceren.
- 2017: € 8.539 miljoen
- 2018: € 9.456 miljoen
- 2019: € 10.778 miljoen
- 2020: € 11.249 miljoen
- 2021: € 11.758 miljoen
- 2022: € 13.189 miljoen
- 2023: € 15.500 miljoen
- 2024: ongeveer € 20.200 miljoen
- 2025: ongeveer € 26.100 miljoen
Bron: NAVO, Defence Expenditure of NATO Countries (2014-2025) (opent in nieuw venster)
Uitleg bij de bedragen
Begroot en uitgegeven staan apart. NAVO-cijfers blijven in de munt en het jaar van het rapport: guldens tot en met 2001, euro's vanaf 2002. Vanaf 2002 rekent de NAVO met een herziene definitie van defensie-uitgaven; de sprong tussen 2001 en 2002 komt daardoor en door de overstap op de euro.
Alle bedragen als tabel, met bron
Toon de 8 eerdere cijfers
over 2024
ongeveer € 20.200 miljoen
Waar dat staat
Table 1: Defence expenditure … Million national currency units … Current prices … 2014 2015 2016 2017 2018 2019 2020 2021 2022 2023 2024e 2025e … Netherlands (Euros) 7,788 7,816 8,234 8,539 9,456 10,778 11,249 11,758 13,189 15,500 20,200 26,100
over 2023
€ 15.500 miljoen
Waar dat staat
Table 1: Defence expenditure … Million national currency units … Current prices … 2014 2015 2016 2017 2018 2019 2020 2021 2022 2023 2024e 2025e … Netherlands (Euros) 7,788 7,816 8,234 8,539 9,456 10,778 11,249 11,758 13,189 15,500 20,200 26,100
over 2022
€ 13.189 miljoen
Waar dat staat
Table 1: Defence expenditure … Million national currency units … Current prices … 2014 2015 2016 2017 2018 2019 2020 2021 2022 2023 2024e 2025e … Netherlands (Euros) 7,788 7,816 8,234 8,539 9,456 10,778 11,249 11,758 13,189 15,500 20,200 26,100
over 2021
€ 11.758 miljoen
Waar dat staat
Table 1: Defence expenditure … Million national currency units … Current prices … 2014 2015 2016 2017 2018 2019 2020 2021 2022 2023 2024e 2025e … Netherlands (Euros) 7,788 7,816 8,234 8,539 9,456 10,778 11,249 11,758 13,189 15,500 20,200 26,100
over 2020
€ 11.249 miljoen
Waar dat staat
Table 1: Defence expenditure … Million national currency units … Current prices … 2014 2015 2016 2017 2018 2019 2020 2021 2022 2023 2024e 2025e … Netherlands (Euros) 7,788 7,816 8,234 8,539 9,456 10,778 11,249 11,758 13,189 15,500 20,200 26,100
over 2019
€ 10.778 miljoen
Waar dat staat
Table 1: Defence expenditure … Million national currency units … Current prices … 2014 2015 2016 2017 2018 2019 2020 2021 2022 2023 2024e 2025e … Netherlands (Euros) 7,788 7,816 8,234 8,539 9,456 10,778 11,249 11,758 13,189 15,500 20,200 26,100
over 2018
€ 9.456 miljoen
Waar dat staat
Table 1: Defence expenditure … Million national currency units … Current prices … 2014 2015 2016 2017 2018 2019 2020 2021 2022 2023 2024e 2025e … Netherlands (Euros) 7,788 7,816 8,234 8,539 9,456 10,778 11,249 11,758 13,189 15,500 20,200 26,100
over 2017
€ 8.539 miljoen
Waar dat staat
Table 1: Defence expenditure … Million national currency units … Current prices … 2014 2015 2016 2017 2018 2019 2020 2021 2022 2023 2024e 2025e … Netherlands (Euros) 7,788 7,816 8,234 8,539 9,456 10,778 11,249 11,758 13,189 15,500 20,200 26,100
gepubliceerd 28 mei 2026
Defensie, bredere veiligheidsuitgaven (Nederlandse berekenwijze): € 17,45 miljard
Waar dat staat
Deze inventarisatie telt op tot € 17,45 miljard en een percentage van 1,4 conform de Nederlandse berekenwijze.
Kosten van missies
Wat een missie kost of kostte, per bedrag zoals de bron het noemt. Elke missie heeft deze bedragen ook op haar eigen pagina.
Toon de tabel (140 bedragen)
over 2022
Afghanistan Resolute Support, uitgaven in 2022 (realisatie begrotingsregel AFGHANISTAN, jaarverslag Defensie) — na beëindiging RS: redeployment/reset: € 2.904 duizend
Waar dat staat
Crisisbeheersingsoperaties (BIV/HGIS) Bedragen x € 1.000 Realisatie Begroting Verschil 2018 2019 2020 2021 2022 2022 AFGHANISTAN 17.968 39.498 24.533 16.588 2.904 10.000 ‒ 7.096 Uit een tabel in de bron: elke regel is een regel van die tabel, de cellen zoals ze er staan.
gepubliceerd 19 mei 2021
Afghanistan Resolute Support, raming (bijgesteld) voor 2021, geraamd: € 24 miljoen
Waar dat staat
Voor de Nederlandse militaire inzet in Afghanistan in 2021 is momenteel 24 miljoen euro geraamd.
gepubliceerd 16 apr 2021
Afghanistan Resolute Support, raming vooraf: aanvullende force protection-capaciteit 2021, geraamd: ongeveer € 6 miljoen
Waar dat staat
De additionele uitgaven voor de Nederlandse inzet van de aanvullende force protection-capaciteit in Afghanistan zijn geraamd op ongeveer 6 miljoen euro.
over 2021
Afghanistan Resolute Support, uitgaven in 2021 (realisatie begrotingsregel AFGHANISTAN, jaarverslag Defensie): € 16.588 duizend
Waar dat staat
Crisisbeheersingsoperaties (BIV/HGIS) Bedragen x € 1.000 Realisatie Begroting Verschil 2017 2018 2019 2020 2021 2021 AFGHANISTAN 14.636 17.968 39.498 24.533 16.588 24.000 ‒ 7.412 Uit een tabel in de bron: elke regel is een regel van die tabel, de cellen zoals ze er staan.
gepubliceerd 20 mei 2020
Afghanistan Resolute Support, raming (bijgesteld) voor 2020, geraamd: € 30 miljoen
Waar dat staat
Voor de Nederlandse militaire inzet in Afghanistan in 2020 is momenteel 30 miljoen euro geraamd.
over 2020
Afghanistan Resolute Support, uitgaven in 2020: ongeveer € 24,5 miljoen
Waar dat staat
De Nederlandse deelname aan Resolute Support heeft in 2020 totaal ongeveer 24,5 miljoen euro gekost.
over 2020
Afghanistan Resolute Support, uitgaven in 2020 (realisatie begrotingsregel AFGHANISTAN, jaarverslag Defensie): € 24.533 duizend
Waar dat staat
Crisisbeheersingsoperaties (BIV/HGIS) Bedragen x € 1.000 Realisatie Begroting Verschil 2016 2017 2018 2019 2020 2020 AFGHANISTAN 18.271 14.636 17.968 39.498 24.533 24.000 533 Uit een tabel in de bron: elke regel is een regel van die tabel, de cellen zoals ze er staan.
gepubliceerd 24 mei 2019
Afghanistan Resolute Support, raming (bijgesteld) voor 2019, geraamd: € 39 miljoen
Waar dat staat
Voor de additionele uitgaven m.b.t. de Nederlandse inzet in Afghanistan in 2019 is momenteel 39 miljoen geraamd.
over 2019
Afghanistan Resolute Support, uitgaven in 2019: ongeveer € 39,5 miljoen
Waar dat staat
De Nederlandse deelname aan Resolute Support heeft in 2019 totaal ongeveer 39,5 miljoen euro gekost.
over 2019
Afghanistan Resolute Support, uitgaven in 2019 (realisatie begrotingsregel AFGHANISTAN, jaarverslag Defensie): € 39.498 duizend
Waar dat staat
Crisisbeheersingsoperaties (BIV/HGIS) Bedragen x € 1.000 Realisatie Begroting Verschil 2015 2016 2017 2018 2019 2019 AFGHANISTAN 21.347 18.271 14.636 17.968 39.498 29.000 10.498 Uit een tabel in de bron: elke regel is een regel van die tabel, de cellen zoals ze er staan.
gepubliceerd 15 jun 2018
Afghanistan Resolute Support, raming vooraf: totaal 2018 t/m 2022 (inclusief SOAT en redeployment), geraamd: € 106,5 miljoen
Waar dat staat
Daarmee is de totale raming voor inzet in Afghanistan 106,5 miljoen euro voor de periode 2018 tot en met 2022.
over 2018
Afghanistan Resolute Support, uitgaven in 2018: ongeveer € 18 miljoen
Waar dat staat
De Nederlandse deelname aan Resolute Support heeft in 2018 totaal ongeveer 18 miljoen euro gekost.
over 2018
Afghanistan Resolute Support, uitgaven in 2018 (realisatie begrotingsregel AFGHANISTAN, jaarverslag Defensie): € 17.968 duizend
Waar dat staat
Crisisbeheersingsoperaties (HGIS) (bedragen x € 1.000) Realisatie Begroting Verschil 2014 2015 2016 2017 2018 2018 AFGHANISTAN 38.195 21.347 18.271 14.636 17.968 14.000 3.968 Uit een tabel in de bron: elke regel is een regel van die tabel, de cellen zoals ze er staan.
gepubliceerd 11 sep 2017
Afghanistan Resolute Support, raming vooraf: verlenging in 2018, geraamd: € 14 miljoen
Waar dat staat
De additionele uitgaven voor de verlenging van de Nederlandse bijdrage aan Resolute Support zijn geraamd op 14 miljoen euro.
over 2017
Afghanistan Resolute Support, uitgaven in 2017 (realisatie begrotingsregel AFGHANISTAN, jaarverslag Defensie): € 14.636 duizend
Waar dat staat
Crisisbeheersingsoperaties (HGIS) Bedragen x € 1.000 Realisatie Begroting Verschil 2013 2014 2015 2016 2017 2017 AFGHANISTAN 97.645 38.195 21.347 18.271 14.636 7.369 7.267 Uit een tabel in de bron: elke regel is een regel van die tabel, de cellen zoals ze er staan.
over 2020
1(NLD) ATF Middle East Jordanië, Koeweit en Qatar, reservering herstel en onderhoud ATFME-materieel (2020), geraamd: € 3 miljoen
Waar dat staat
Daarnaast is 3 miljoen euro gereserveerd voor herstel en onderhoud van het tijdens de deelname aan ATFME in Jordanië ingezette materieel.
over 2019
1(NLD) ATF Middle East Jordanië, Koeweit en Qatar, reservering redeployment F-16s en ondersteunend detachement (2019), geraamd: € 10 miljoen
Waar dat staat
Dit omvat onder meer de verlenging van de trainingsmissie van ongeveer 14 miljoen euro, de bijdrage aan de NAVO-missie van ongeveer 300.000 euro, de militaire bijdrage aan de hervormingen in de KAR van ongeveer 200.000 euro en een reservering van 10 miljoen euro voor de redeployment van de F-16’s en het ondersteunend detachement.
gepubliceerd 25 apr 2025
EUFOR Althea, raming vooraf: augustus 2025 t/m december 2027, geraamd: € 28,3 miljoen
Waar dat staat
De additionele uitgaven die gemoeid zijn met deze Nederlandse bijdrage aan EUFOR Althea van 1 augustus 2025 tot en met 31 december 2027 worden geraamd op EUR 28,3 miljoen.
over 2025
EUFOR Althea, uitgaven in 2025 (voortgangsrapportage): € 6,7 miljoen
Waar dat staat
De additionele kosten in 2025 voor EUFOR Althea bedroegen € 6,7 miljoen en werden bekostigd vanuit het Budget Internationale Veiligheid (BIV).
over 2025
EUFOR Althea, uitgaven in 2025 (realisatie, jaarverslag Defensie, tabel crisisbeheersingsoperaties): € 6.672 duizend
Waar dat staat
Crisisbeheersingsoperaties (BIV/HGIS) (bedragen x € 1.000) Realisatie Begroting Verschil 2021 2022 2023 2024 2025 2025 2025 EUFOR Althea 2 4.966 13.079 6.672 1.700 4.972 Uit een tabel in de bron: elke regel is een regel van die tabel, de cellen zoals ze er staan.
over 2024
EUFOR Althea, uitgaven in 2024 (voortgangsrapportage): € 13,1 miljoen
Waar dat staat
De additionele kosten in 2024 voor EUFOR Althea bedroegen EUR 13,1 miljoen en werden bekostigd uit het BIV.
over 2024
EUFOR Althea, uitgaven in 2024 (realisatie, jaarverslag Defensie, tabel crisisbeheersingsoperaties): € 13.079 duizend
Waar dat staat
Crisisbeheersingsoperaties (BIV/HGIS) (bedragen x € 1.000) Realisatie Begroting Verschil 2020 2021 2022 2023 2024 2024 EUFOR Althea 2 4.966 13.079 13.000 79 Uit een tabel in de bron: elke regel is een regel van die tabel, de cellen zoals ze er staan.
gepubliceerd 6 apr 2023
EUFOR Althea, raming vooraf: juni 2023 t/m juli 2025, geraamd: € 17,5 miljoen
Waar dat staat
De additionele uitgaven die gemoeid zijn met deze Nederlandse bijdrage aan EUFOR Althea van juni 2023 tot en met 31 juli 2025 worden geraamd op € 17,5 miljoen.
over 2023
EUFOR Althea, uitgaven in 2023 (realisatie, jaarverslag Defensie, tabel crisisbeheersingsoperaties): € 4.966 duizend
Waar dat staat
Crisisbeheersingsoperaties (BIV/HGIS) (bedragen x € 1.000) Realisatie Begroting Verschil 2019 2020 2021 2022 2023 2023 2023 EUFOR Althea 2 4.966 4.966 Uit een tabel in de bron: elke regel is een regel van die tabel, de cellen zoals ze er staan.
over 2023
Enhanced Air Policing Bulgarije, Guardian Lightning I, uitgaven in 2023 (realisatie, jaarverslag Defensie) — na afloop van de inzet: € 1.748 duizend
Waar dat staat
Crisisbeheersingsoperaties (BIV/HGIS) (bedragen x € 1.000) Realisatie Begroting Verschil 2019 2020 2021 2022 2023 2023 2023 AP BUL 6.248 1.748 1.748 Uit een tabel in de bron: elke regel is een regel van die tabel, de cellen zoals ze er staan.
over 2022
Enhanced Air Policing Bulgarije, Guardian Lightning I, uitgaven in 2022 (voortgangsrapportage oostflank): € 6,2 miljoen
Waar dat staat
Air Policing Bulgarije: 6,2 miljoen euro
over 2022
Enhanced Air Policing Bulgarije, Guardian Lightning I, uitgaven in 2022 (realisatie, jaarverslag Defensie, tabel crisisbeheersingsoperaties): € 6.248 duizend
Waar dat staat
Crisisbeheersingsoperaties (BIV/HGIS) Bedragen x € 1.000 Realisatie Begroting Verschil 2018 2019 2020 2021 2022 2022 AP BUL 6.248 6.248 Uit een tabel in de bron: elke regel is een regel van die tabel, de cellen zoals ze er staan.
over 2025
Enhanced Air Policing Estland, uitgaven in 2025 (realisatie, jaarverslag Defensie, tabel crisisbeheersingsoperaties): € 5.473 duizend
Waar dat staat
Crisisbeheersingsoperaties (BIV/HGIS) (bedragen x € 1.000) Realisatie Begroting Verschil 2021 2022 2023 2024 2025 2025 2025 eAP Estland 1.249 5.473 5.473 Uit een tabel in de bron: elke regel is een regel van die tabel, de cellen zoals ze er staan.
over 2024
Enhanced Air Policing Estland, uitgaven in 2024 (voortgangsrapportage oostflank): € 1,2 miljoen
Waar dat staat
Inzet eAP F-35 Estland: € 1,2 miljoen
over 2024
Enhanced Air Policing Estland, uitgaven in 2024 (realisatie, jaarverslag Defensie, tabel crisisbeheersingsoperaties): € 1.249 duizend
Waar dat staat
Crisisbeheersingsoperaties (BIV/HGIS) (bedragen x € 1.000) Realisatie Begroting Verschil 2020 2021 2022 2023 2024 2024 eAP Estland 1.249 1.249 Uit een tabel in de bron: elke regel is een regel van die tabel, de cellen zoals ze er staan.
over 2025
EUMAM — Nederlandse trainingsbijdrage, uitgaven in 2025 (realisatie, jaarverslag Defensie, tabel crisisbeheersingsoperaties): € 95 duizend
Waar dat staat
Crisisbeheersingsoperaties (BIV/HGIS) (bedragen x € 1.000) Realisatie Begroting Verschil 2021 2022 2023 2024 2025 2025 2025 EUMAM 9 4 95 95 Uit een tabel in de bron: elke regel is een regel van die tabel, de cellen zoals ze er staan.
over 2024
EUMAM — Nederlandse trainingsbijdrage, uitgaven in 2024 (realisatie, jaarverslag Defensie, tabel crisisbeheersingsoperaties): € 4 duizend
Waar dat staat
Crisisbeheersingsoperaties (BIV/HGIS) (bedragen x € 1.000) Realisatie Begroting Verschil 2020 2021 2022 2023 2024 2024 EUMAM 9 4 500 ‒ 496 Uit een tabel in de bron: elke regel is een regel van die tabel, de cellen zoals ze er staan.
over 2023
EUMAM — Nederlandse trainingsbijdrage, uitgaven in 2023 (realisatie, jaarverslag Defensie, tabel crisisbeheersingsoperaties): € 9 duizend
Waar dat staat
Crisisbeheersingsoperaties (BIV/HGIS) (bedragen x € 1.000) Realisatie Begroting Verschil 2019 2020 2021 2022 2023 2023 2023 EUMAM 9 9 Uit een tabel in de bron: elke regel is een regel van die tabel, de cellen zoals ze er staan.
over 2025
European-Led mission Awareness Strait of Hormuz (EMASOH), uitgaven in 2025 (realisatie, jaarverslag Defensie) — na afloop van de inzet: € 2 duizend
Waar dat staat
Crisisbeheersingsoperaties (BIV/HGIS) (bedragen x € 1.000) Realisatie Begroting Verschil 2021 2022 2023 2024 2025 2025 2025 EMASOH 417 441 324 633 2 2 Uit een tabel in de bron: elke regel is een regel van die tabel, de cellen zoals ze er staan.
over 2024
European-Led mission Awareness Strait of Hormuz (EMASOH), uitgaven in 2024 (realisatie, jaarverslag Defensie): € 633 duizend
Waar dat staat
Crisisbeheersingsoperaties (BIV/HGIS) (bedragen x € 1.000) Realisatie Begroting Verschil 2020 2021 2022 2023 2024 2024 EMASOH 10.057 417 441 324 633 633 Uit een tabel in de bron: elke regel is een regel van die tabel, de cellen zoals ze er staan.
over 2023
European-Led mission Awareness Strait of Hormuz (EMASOH), uitgaven in 2023 (realisatie, jaarverslag Defensie): € 324 duizend
Waar dat staat
Crisisbeheersingsoperaties (BIV/HGIS) (bedragen x € 1.000) Realisatie Begroting Verschil 2019 2020 2021 2022 2023 2023 2023 EMASOH 10.057 417 441 324 324 Uit een tabel in de bron: elke regel is een regel van die tabel, de cellen zoals ze er staan.
over 2022
European-Led mission Awareness Strait of Hormuz (EMASOH), uitgaven in 2022 (realisatie, jaarverslag Defensie): € 441 duizend
Waar dat staat
Crisisbeheersingsoperaties (BIV/HGIS) Bedragen x € 1.000 Realisatie Begroting Verschil 2018 2019 2020 2021 2022 2022 EMASOH 10.057 417 441 441 Uit een tabel in de bron: elke regel is een regel van die tabel, de cellen zoals ze er staan.
over 2021
European-Led mission Awareness Strait of Hormuz (EMASOH), uitgaven in 2021 (realisatie, jaarverslag Defensie): € 417 duizend
Waar dat staat
Crisisbeheersingsoperaties (BIV/HGIS) Bedragen x € 1.000 Realisatie Begroting Verschil 2017 2018 2019 2020 2021 2021 EMASOH 10.057 417 417 Uit een tabel in de bron: elke regel is een regel van die tabel, de cellen zoals ze er staan.
over 2020
European-Led mission Awareness Strait of Hormuz (EMASOH), uitgaven in 2020 (realisatie, jaarverslag Defensie): € 10.057 duizend
Waar dat staat
Crisisbeheersingsoperaties (BIV/HGIS) Bedragen x € 1.000 Realisatie Begroting Verschil 2016 2017 2018 2019 2020 2020 EMASOH 10.057 10.057 Uit een tabel in de bron: elke regel is een regel van die tabel, de cellen zoals ze er staan.
over 2025
Operation Inherent Resolve — Irak, uitgaven in jaar 2025 (realisatie, x € 1.000): € 1.535 duizend
Waar dat staat
Tabel 7 Crisisbeheersingsoperaties (BIV/HGIS) (bedragen x € 1.000) Realisatie Begroting Verschil 2021 2022 2023 2024 2025 2025 2025 Veiligheidsinzet in IRAK (CBMI & KAR) 15.083 19.650 18.329 4.519 1.535 3.000 ‒ 1.465 Uit een tabel in de bron: elke regel is een regel van die tabel, de cellen zoals ze er staan.
over 2024
Operation Inherent Resolve — Irak, uitgaven in jaar 2024 (realisatie, x € 1.000): € 4.519 duizend
Waar dat staat
Tabel 7 Crisisbeheersingsoperaties (BIV/HGIS) (bedragen x € 1.000) Realisatie Begroting Verschil 2020 2021 2022 2023 2024 2024 Veiligheidsinzet in IRAK (CBMI & KAR) 8.365 15.083 19.650 18.329 4.519 7.000 ‒ 2.481 Uit een tabel in de bron: elke regel is een regel van die tabel, de cellen zoals ze er staan.
over 2024
Operation Inherent Resolve — Irak, uitgaven OIR in 2024: € 4,5 miljoen
Waar dat staat
De uitgaven van totale veiligheidsinzet in Irak in 2024 bedroegen € 45,9 miljoen, waarvan € 4,5 miljoen voor OIR en € 41,4 miljoen voor NMI.
over 2023
Operation Inherent Resolve — Irak, uitgaven in jaar 2023 (realisatie, x € 1.000): € 18.329 duizend
Waar dat staat
Tabel 4 Crisisbeheersingsoperaties (BIV/HGIS) (bedragen x € 1.000) Realisatie Begroting Verschil 2019 2020 2021 2022 2023 2023 2023 Veiligheidsinzet in IRAK (CBMI & KAR) 11.827 8.365 15.083 19.650 18.329 10.000 8.329 Uit een tabel in de bron: elke regel is een regel van die tabel, de cellen zoals ze er staan.
over 2023
Operation Inherent Resolve — Irak, uitgaven OIR in 2023: € 18,3 miljoen
Waar dat staat
De uitgaven van totale veiligheidsinzet in Irak in 2023 bedroegen € 20,1 miljoen, waarvan € 18,3 miljoen voor OIR en € 1,8 miljoen voor NMI.
over 2022
Operation Inherent Resolve — Irak, uitgaven in jaar 2022 (realisatie, x € 1.000): € 19.650 duizend
Waar dat staat
Tabel 3 Crisisbeheersingsoperaties (BIV/HGIS) Bedragen x € 1.000 Realisatie Begroting Verschil 2018 2019 2020 2021 2022 2022 Veiligheidsinzet in IRAK (CBMI & KAR) 11.827 8.365 15.083 19.650 38.500 ‒ 18.850 Uit een tabel in de bron: elke regel is een regel van die tabel, de cellen zoals ze er staan.
over 2022
Operation Inherent Resolve — Irak, uitgaven OIR in 2022: € 19,7 miljoen
Waar dat staat
De uitgaven in 2022 bedroegen € 20,2 mln., waarvan € 19,7 mln. voor OIR en € 517k voor NMI.
over 2021
Operation Inherent Resolve — Irak, uitgaven in jaar 2021 (realisatie, x € 1.000): € 15.083 duizend
Waar dat staat
Tabel 3 Crisisbeheersingsoperaties (BIV/HGIS) Bedragen x € 1.000 Realisatie Begroting Verschil 2017 2018 2019 2020 2021 2021 Veiligheidsinzet in IRAK (CBMI & KAR) 11.827 8.365 15.083 14.800 283 Uit een tabel in de bron: elke regel is een regel van die tabel, de cellen zoals ze er staan.
over 2020
Operation Inherent Resolve — Irak, uitgaven in jaar 2020 (realisatie, x € 1.000): € 8.365 duizend
Waar dat staat
Tabel 3 Crisisbeheersingsoperaties (BIV/HGIS) Bedragen x € 1.000 Realisatie Begroting Verschil 2016 2017 2018 2019 2020 2020 Veiligheidsinzet in IRAK 11.827 8.365 0 8.365 Uit een tabel in de bron: elke regel is een regel van die tabel, de cellen zoals ze er staan.
gepubliceerd 18 okt 2019
Operation Inherent Resolve — Irak, raming trainingsmissie (CBMI) per jaar, 2020 en 2021, geraamd: ongeveer € 14 miljoen
Waar dat staat
Dit omvat onder meer de verlenging van de trainingsmissie (CBMI) van ongeveer 14 miljoen euro, de militaire bijdrage aan de NAVO-missie (NMI) van ongeveer 1 miljoen euro en de militaire bijdrage aan de hervormingen in de KAR van ongeveer 800.000 euro.
over 2019
Operation Inherent Resolve — Irak, uitgaven in jaar 2019 (realisatie, x € 1.000): € 11.827 duizend
Waar dat staat
Crisisbeheersingsoperaties (BIV/HGIS) Bedragen x € 1.000 Realisatie Begroting Verschil 2015 2016 2017 2018 2019 2019 Inzet IRAK 11.827 14.510 – 2.683 Uit een tabel in de bron: elke regel is een regel van die tabel, de cellen zoals ze er staan.
over 2019
Operation Inherent Resolve — Irak, raming verlenging trainingsmissie (CBMI) in 2019, geraamd: ongeveer € 14 miljoen
Waar dat staat
Dit omvat onder meer de verlenging van de trainingsmissie van ongeveer 14 miljoen euro, de bijdrage aan de NAVO-missie van ongeveer 300.000 euro, de militaire bijdrage aan de hervormingen in de KAR van ongeveer 200.000 euro en een reservering van 10 miljoen euro voor de redeployment van de F-16’s en het ondersteunend detachement.
over 2025
NATO Mission in Irak (NMI), uitgaven in 2025 (realisatie, jaarverslag Defensie, tabel crisisbeheersingsoperaties): € 31.914 duizend
Waar dat staat
Crisisbeheersingsoperaties (BIV/HGIS) (bedragen x € 1.000) Realisatie Begroting Verschil 2021 2022 2023 2024 2025 2025 2025 NMI 317 517 1.286 40.214 31.914 30.600 1.314 Uit een tabel in de bron: elke regel is een regel van die tabel, de cellen zoals ze er staan.
gepubliceerd 22 nov 2024
NATO Mission in Irak (NMI), raming vooraf: verlenging force protection-bijdrage NMI, geraamd: € 18,3 miljoen
Waar dat staat
De additionele uitgaven van deze verlenging worden geraamd op 18,3 miljoen euro.
over 2024
NATO Mission in Irak (NMI), uitgaven in 2024 (voortgangsrapportage Irak): € 41,4 miljoen
Waar dat staat
De uitgaven van totale veiligheidsinzet in Irak in 2024 bedroegen € 45,9 miljoen, waarvan € 4,5 miljoen voor OIR en € 41,4 miljoen voor NMI.
over 2024
NATO Mission in Irak (NMI), uitgaven in 2024 (realisatie, jaarverslag Defensie, tabel crisisbeheersingsoperaties): € 40.214 duizend
Waar dat staat
Crisisbeheersingsoperaties (BIV/HGIS) (bedragen x € 1.000) Realisatie Begroting Verschil 2020 2021 2022 2023 2024 2024 NMI 239 317 517 1.286 40.214 42.400 ‒ 2.186 Uit een tabel in de bron: elke regel is een regel van die tabel, de cellen zoals ze er staan.
gepubliceerd 29 sep 2023
NATO Mission in Irak (NMI), raming vooraf: Force Commander, staf en helikopters NMI (2024–2025), geraamd: € 52 miljoen
Waar dat staat
De aanvullende bijdrage zoals uiteengezet in deze aanvullende artikel 100-brief wordt geraamd op 52 miljoen euro.
over 2023
NATO Mission in Irak (NMI), uitgaven in 2023 (voortgangsrapportage Irak): € 1,8 miljoen
Waar dat staat
De uitgaven van totale veiligheidsinzet in Irak in 2023 bedroegen € 20,1 miljoen, waarvan € 18,3 miljoen voor OIR en € 1,8 miljoen voor NMI.
over 2023
NATO Mission in Irak (NMI), uitgaven in 2023 (realisatie, jaarverslag Defensie, tabel crisisbeheersingsoperaties): € 1.286 duizend
Waar dat staat
Crisisbeheersingsoperaties (BIV/HGIS) (bedragen x € 1.000) Realisatie Begroting Verschil 2019 2020 2021 2022 2023 2023 2023 NMI 268 239 317 517 1.286 1.286 Uit een tabel in de bron: elke regel is een regel van die tabel, de cellen zoals ze er staan.
over 2022
NATO Mission in Irak (NMI), uitgaven in 2022 (voortgangsrapportage Irak): € 517 duizend
Waar dat staat
De uitgaven in 2022 bedroegen € 20,2 mln., waarvan € 19,7 mln. voor OIR en € 517k voor NMI.
over 2022
NATO Mission in Irak (NMI), uitgaven in 2022 (realisatie, jaarverslag Defensie, tabel crisisbeheersingsoperaties): € 517 duizend
Waar dat staat
Crisisbeheersingsoperaties (BIV/HGIS) Bedragen x € 1.000 Realisatie Begroting Verschil 2018 2019 2020 2021 2022 2022 NMI 268 239 317 517 500 17 Uit een tabel in de bron: elke regel is een regel van die tabel, de cellen zoals ze er staan.
over 2021
NATO Mission in Irak (NMI), uitgaven in 2021 (realisatie, jaarverslag Defensie, tabel crisisbeheersingsoperaties): € 317 duizend
Waar dat staat
Crisisbeheersingsoperaties (BIV/HGIS) Bedragen x € 1.000 Realisatie Begroting Verschil 2017 2018 2019 2020 2021 2021 NMI 268 239 317 1.000 ‒ 683 Uit een tabel in de bron: elke regel is een regel van die tabel, de cellen zoals ze er staan.
over 2020
NATO Mission in Irak (NMI), uitgaven in 2020 (realisatie, jaarverslag Defensie, tabel crisisbeheersingsoperaties): € 239 duizend
Waar dat staat
Crisisbeheersingsoperaties (BIV/HGIS) Bedragen x € 1.000 Realisatie Begroting Verschil 2016 2017 2018 2019 2020 2020 NMI 268 239 0 239 Uit een tabel in de bron: elke regel is een regel van die tabel, de cellen zoals ze er staan.
over 2019
NATO Mission in Irak (NMI), uitgaven in 2019 (realisatie, jaarverslag Defensie, tabel crisisbeheersingsoperaties): € 268 duizend
Waar dat staat
Crisisbeheersingsoperaties (BIV/HGIS) Bedragen x € 1.000 Realisatie Begroting Verschil 2015 2016 2017 2018 2019 2019 NMI 268 268 Uit een tabel in de bron: elke regel is een regel van die tabel, de cellen zoals ze er staan.
over 2025
European Union Rule of Law Mission in Kosovo (EULEX Kosovo), uitgaven in jaar 2025 (realisatie, x € 1.000): € 39 duizend
Waar dat staat
Tabel 7 Crisisbeheersingsoperaties (BIV/HGIS) (bedragen x € 1.000) Realisatie Begroting Verschil 2021 2022 2023 2024 2025 2025 2025 EULEX 39 39 Uit een tabel in de bron: elke regel is een regel van die tabel, de cellen zoals ze er staan.
over 2019
European Union Rule of Law Mission in Kosovo (EULEX Kosovo), uitgaven in jaar 2019 (realisatie, x € 1.000): € 4 duizend
Waar dat staat
Crisisbeheersingsoperaties (BIV/HGIS) Bedragen x € 1.000 Realisatie Begroting Verschil 2015 2016 2017 2018 2019 2019 EULEX 289 320 82 36 4 350 – 346 Uit een tabel in de bron: elke regel is een regel van die tabel, de cellen zoals ze er staan.
over 2018
European Union Rule of Law Mission in Kosovo (EULEX Kosovo), uitgaven in jaar 2018 (realisatie, x € 1.000): € 36 duizend
Waar dat staat
Crisisbeheersingsoperaties (HGIS) (bedragen x € 1.000) Realisatie Begroting Verschil 2014 2015 2016 2017 2018 2018 EULEX 568 289 320 82 36 65 – 29 Uit een tabel in de bron: elke regel is een regel van die tabel, de cellen zoals ze er staan.
over 2017
European Union Rule of Law Mission in Kosovo (EULEX Kosovo), uitgaven in jaar 2017 (realisatie, x € 1.000): € 82 duizend
Waar dat staat
Crisisbeheersingsoperaties (HGIS) Bedragen x € 1.000 Realisatie Begroting Verschil 2013 2014 2015 2016 2017 2017 EULEX 598 568 289 320 82 175 – 93 Uit een tabel in de bron: elke regel is een regel van die tabel, de cellen zoals ze er staan.
over 2025
Multinational Battle Group Lithuania, uitgaven in 2025 (realisatie, jaarverslag Defensie, tabel crisisbeheersingsoperaties): € 27.147 duizend
Waar dat staat
Crisisbeheersingsoperaties (BIV/HGIS) (bedragen x € 1.000) Realisatie Begroting Verschil 2021 2022 2023 2024 2025 2025 2025 eFP LTU 44.129 34.063 31.372 42.424 27.147 32.000 ‒ 4.853 Uit een tabel in de bron: elke regel is een regel van die tabel, de cellen zoals ze er staan.
over 2024
Multinational Battle Group Lithuania, uitgaven in 2024 (voortgangsrapportage oostflank): € 42,4 miljoen
Waar dat staat
Dit bedrag omvat: − MNBG Litouwen: € 42,4 miljoen
over 2024
Multinational Battle Group Lithuania, uitgaven in 2024 (realisatie, jaarverslag Defensie, tabel crisisbeheersingsoperaties): € 42.424 duizend
Waar dat staat
Crisisbeheersingsoperaties (BIV/HGIS) (bedragen x € 1.000) Realisatie Begroting Verschil 2020 2021 2022 2023 2024 2024 eFP LTU 27.540 44.129 34.063 31.372 42.424 36.000 6.424 Uit een tabel in de bron: elke regel is een regel van die tabel, de cellen zoals ze er staan.
over 2023
Multinational Battle Group Lithuania, uitgaven in 2023 (voortgangsrapportage oostflank): € 31,37 miljoen
Waar dat staat
Dit bedrag omvat: − MNBG Litouwen: € 31,37 miljoen
over 2023
Multinational Battle Group Lithuania, uitgaven in 2023 (realisatie, jaarverslag Defensie, tabel crisisbeheersingsoperaties): € 31.372 duizend
Waar dat staat
Crisisbeheersingsoperaties (BIV/HGIS) (bedragen x € 1.000) Realisatie Begroting Verschil 2019 2020 2021 2022 2023 2023 2023 eFP LTU 37.212 27.540 44.129 34.063 31.372 36.000 ‒ 4.628 Uit een tabel in de bron: elke regel is een regel van die tabel, de cellen zoals ze er staan.
over 2022
Multinational Battle Group Lithuania, uitgaven in 2022 (voortgangsrapportage oostflank): € 34,1 miljoen
Waar dat staat
Dit bedrag omvat: • MNBG Litouwen: 34,1 miljoen euro
over 2022
Multinational Battle Group Lithuania, uitgaven in 2022 (realisatie, jaarverslag Defensie, tabel crisisbeheersingsoperaties): € 34.063 duizend
Waar dat staat
Crisisbeheersingsoperaties (BIV/HGIS) Bedragen x € 1.000 Realisatie Begroting Verschil 2018 2019 2020 2021 2022 2022 eFP 24.991 37.212 27.540 44.129 34.063 36.000 ‒ 1.937 Uit een tabel in de bron: elke regel is een regel van die tabel, de cellen zoals ze er staan.
over 2021
Multinational Battle Group Lithuania, uitgaven in 2021 (realisatie, jaarverslag Defensie, tabel crisisbeheersingsoperaties): € 44.129 duizend
Waar dat staat
Crisisbeheersingsoperaties (BIV/HGIS) Bedragen x € 1.000 Realisatie Begroting Verschil 2017 2018 2019 2020 2021 2021 eFP 20.329 24.991 37.212 27.540 44.129 30.000 14.129 Uit een tabel in de bron: elke regel is een regel van die tabel, de cellen zoals ze er staan.
Toon de volgende 50 bedragen65 nog niet getoond
Eenheden
Momentopnamen uit openbare berichten, elk met een eigen datum. Geen volledig overzicht, en niet bij elkaar op te tellen.
Toon de tabel (1 cijfer)
gepubliceerd 3 jun 2026
45 Pantserinfanteriebataljon (Landmacht, infanterie), militairen: ongeveer 600
Waar dat staat
De verhuizende gevechtseenheid is het 45 Pantserinfanteriebataljon, Dit telt zo’n 600 militairen.
Personeel per missie
Hoeveel Nederlanders een bron noemt voor een missie, van Defensie of uit de bijdragecijfers van de VN. Voor 21 missies staat er een aantal, gekozen op de datum van het bericht. Alleen aantallen, nooit waar ze op dat moment zijn.
Toon de tabel (21 cijfers)
gepubliceerd 17 mrt 2026
Afghanistan Resolute Support, personeel totaal: 150
Waar dat staat
Afghanistan Resolute Support … Periode 2015 - 2021 … Ingezette militairen 150
gepubliceerd 11 mrt 2026
European Union Aceh Monitor Mission, personeel totaal: 5
Waar dat staat
European Union Aceh Monitor Mission … Periode 2005 - 2006 … Ingezette militairen 5
gepubliceerd 21 okt 2026
EUFOR Althea, personeel totaal: 350
Waar dat staat
Twee compagnieën infanteristen zaten elk 6 maanden in Bosnië en Herzegovina. De in totaal 350 Nederlandse militairen maakten deel uit van een bataljon van ongeveer 1.000 militairen uit 24 verschillende landen.
gepubliceerd 1 apr 2026
European Union Police Mission I en II (EUPM), personeel totaal: 194
Waar dat staat
European Union Police Mission I en II (EUPM) … Periode 2003 - 2012 … Ingezette militairen 194
gepubliceerd 1 apr 2026
Cambodja UNAMIC/UNTAC, personeel totaal: 2.661
Waar dat staat
Cambodja UNAMIC/UNTAC … Periode 1991 - 1993 … Ingezette militairen 2.661
gepubliceerd 18 mrt 2026
United Nations Peacekeeping Force in Cyprus (UNFICYP), personeel totaal: 600
Waar dat staat
United Nations Peacekeeping Force in Cyprus (UNFICYP) … Periode 1998 - 2001 … Ingezette militairen 600
gepubliceerd 23 mrt 2026
United Nations Mission in Haïti, personeel totaal: 998
Waar dat staat
United Nations Mission in Haïti … Periode 1994 - 1996 … Ingezette militairen 998
gepubliceerd 17 mrt 2026
European-Led mission Awareness Strait of Hormuz (EMASOH), personeel totaal: 200
Waar dat staat
European-Led mission Awareness Strait of Hormuz (EMASOH) … Periode 2020 - 2020 … Ingezette militairen 200
gepubliceerd 17 sep 2025
Operation Inherent Resolve — Irak, uitgezonden: 5
Waar dat staat
In Erbil werken 5 Nederlandse militairen als adviseur voor de Koerdische strijdkrachten. Zij maken deel uit van operatie Inherent Resolve, die strijd voert tegen ISIS.
gepubliceerd 18 mrt 2026
Missies ECMM / EUMM, personeel totaal: 518
Waar dat staat
Missies ECMM / EUMM … Periode 1991 - 2007 … Ingezette militairen 518
gepubliceerd 11 mrt 2026
Korea, personeel totaal: 4.748
Waar dat staat
Korea … Periode 1950 - 1955 … Ingezette militairen 4.748
gepubliceerd 11 mrt 2026
Nederlandse militairen in Zuid-Libanon (UNIFIL), personeel totaal: 9.831
Waar dat staat
Nederlandse militairen in Zuid-Libanon (UNIFIL) … Periode 1979 - 1985 … Ingezette militairen 9.831
gepubliceerd 17 sep 2025
Multinational Battle Group Lithuania, uitgezonden: ongeveer 250
Waar dat staat
Defensie levert in Litouwen momenteel zo’n 250 militairen voor de vooruitgeschoven aanwezigheid van de NAVO.
gepubliceerd 23 mrt 2026
United Nations Operation in Mozambique, personeel totaal: 24
Waar dat staat
United Nations Operation in Mozambique … Periode 1993 - 1995 … Ingezette militairen 24
gepubliceerd 26 mrt 2026
Voormalig Nederlands-Indië, personeel totaal: 200.000
Waar dat staat
Voormalig Nederlands-Indië … Periode 1945 - 1949 … Ingezette militairen 200.000
gepubliceerd 11 mrt 2026
Voormalig Nederlands Nieuw-Guinea, personeel totaal: 30.000
Waar dat staat
Voormalig Nederlands Nieuw-Guinea … Periode 1950 - 1962 … Ingezette militairen 30.000
gepubliceerd 17 sep 2025
Air Shielding — inlichtingen verzamelen, uitgezonden: ongeveer 40
Waar dat staat
Zo’n 40 militairen zijn met de MQ-9’s gestationeerd op een militaire basis in de Roemeense gemeente Luna.
gepubliceerd 26 mrt 2026
European Union Force Tchad/RCA, personeel totaal: 154
Waar dat staat
European Union Force Tchad/RCA … Periode 2008 - 2009 … Ingezette militairen 154
gepubliceerd 17 sep 2025
Global Peace Operations Initiative — Tsjaad, uitgezonden: 5
Waar dat staat
5 Nederlandse militairen hebben tot 12 september in Tsjaad trainers opgeleid.
gepubliceerd 2 apr 2026
Operation Provide Care Zaïre/Rwanda, personeel totaal: 100
Waar dat staat
Operation Provide Care Zaïre/Rwanda … Periode 1994 - 1994 … Ingezette militairen 100
gepubliceerd 17 sep 2025
United Nations Command, uitgezonden: 3
Waar dat staat
In de Republiek Korea nemen 3 Nederlandse militairen deel aan de United Nations Command (UNC).
Waarom verschillen de cijfers?
De NAVO en de Nederlandse begroting geven elk een eigen percentage van het bbp. Ze tellen niet hetzelfde, dus de cijfers verschillen. Heimdall toont ze allebei zoals ze gepubliceerd zijn, apart.
Beide reeksen naast elkaar, 1990–2013 (alle jaren waarvoor beide reeksen bestaan)
| Jaar | NAVO-definitie | Rijksbegroting |
|---|---|---|
| 1990 | 2,7% | 2,4% |
| 1991 | ongeveer 2,6% | 2,3% |
| 1995 | 2,0% | 1,8% |
| 1996 | 1,9% | 1,7% |
| 1997 | 1,8% | 1,6% |
| 1998 | 1,7% | 1,4% |
| 1999 | 1,8% | 1,5% |
| 2000 | 1,6% | 1,3% |
| 2001 | ongeveer 1,6% | 1,2% |
| 2002 | 1,5% | 1,2% |
| 2003 | 1,6% | 1,2% |
| 2004 | 1,5% | 1,2% |
| 2005 | 1,5% | 1,2% |
| 2006 | 1,5% | 1,2% |
| 2007 | 1,5% | 1,1% |
| 2008 | 1,35% | 1,1% |
| 2009 | 1,42% | 1,2% |
| 2010 | 1,34% | 1,3% |
| 2011 | 1,24% | 1,3% |
| 2012 | 1,22% | 1,2% |
| 2013 | 1,17% | 1,2% |
Bronnen: NAVO, Defence expenditures of NATO countries 1970-1991, M-DPC-2(91)105 (1991) (opent in nieuw venster); NAVO, Defence expenditures of NATO countries 1975-1999 (1999) (opent in nieuw venster); en 8 andere, zie de tabel
Wat meetelt
De NAVO telt volgens een definitie die alle bondgenoten hebben afgesproken. Daarin tellen ook de pensioenen van oud-militairen mee. De Nederlandse reeks komt uit de Miljoenennota’s en de begrotingen.
Waar dat staat
Each Ally’s Ministry of Defence reports current and estimated future defence expenditure according to an agreed definition.
Personnel expenditure includes pensions paid to retirees.
De onderstaande cijfers zijn gebaseerd op de Miljoenennota’s en begrotingen voor de desbetreffende jaren.
Waardoor gedeeld wordt: het bbp
Een percentage is de uitgaven gedeeld door het bbp. De NAVO en Nederland gebruiken niet altijd hetzelfde bbp. Ook de definitie van het bbp is veranderd: vóór 2001 vallen de Nederlandse percentages daardoor iets hoger uit.
Waar dat staat
In view of differences between these sources and national GDP forecasts, and also the definition of NATO defence expenditure and national definitions, the figures shown in this report may considerably diverge from those that are referenced by media, published by national authorities or given in national budgets.
De definitie van het Bruto Binnenlands Product (BBP) is voor de jaren voor 2001 anders dan daarna, waardoor de percentages van voor 2001 licht hoger uitvallen dan na 2001.
Raming of uitkomst
De nieuwste NAVO-cijfers zijn ramingen: wat een land verwacht uit te geven. Het echte bedrag kan later anders blijken.
Waar dat staat (Engels)
Figures for 2024 and 2025 are estimates.
Het 1,5%-deel
Voor de 1,5% voor bredere veiligheid heeft het kabinet de uitgaven zelf geteld, op de Nederlandse manier. Het cijfer van de NAVO komt later en kan anders uitvallen.
Waar dat staat
Deze inventarisatie telt op tot € 17,45 miljard en een percentage van 1,4 conform de Nederlandse berekenwijze.
De NAVO zal het uiteindelijke percentage nog berekenen.
Zo verwijs je hiernaar
Heimdall Atlas, ‘Defensie in cijfers’, bijgewerkt 4 november 2026, geraadpleegd 4 november 2026, https:/
Heimdall zet op een rij wat anderen publiceerden. Gebruik je een feit, noem dan ook de oorspronkelijke bron: die staat erbij.
Voor een scriptie of publicatie: APA en BibTeX
APA
Heimdall Atlas. (2026, 4 november). Defensie in cijfers. Geraadpleegd op 4 november 2026, van https:/
BibTeX
@misc{heimdall-cijfers,
author = {{Heimdall Atlas}},
title = {Defensie in cijfers},
year = {2026},
date = {2026-11-04},
url = {https://heimdallatlas.com/cijfers},
urldate = {2026-11-04},
note = {Geraadpleegd op 4 november 2026; dataversie b77d7bcff27a9998}
} Dataversie b77d7bcff27a9998: daarmee is precies na te gaan welke gegevens je zag.